نحوه برخورد و رفتار با همسر افسرده در بهبود بیماری او و افزایش سطح کیفیت رابطه عاطفی در زندگی مشترک تأثیر بسیار زیادی دارد.

ابتلا به افسردگی در طول زندگی یک نفر از هر چهار خانم اتفاق می افتد. پس نباید این بیماری را فقط مختص افراد ضعیف دانست. راه حل هایی هم وجود دارد که شما می توانید از شریک افسرده زندگیتان حمایت و ساپورت کنید.

تاثیر افسردگی در روابط زناشویی

زندگی با شخص مبتلا به افسردگی به مرور زمان تمام ابعاد زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیمار افسرده جدایی طلب است، این اتفاق می‌تواند بر رابطه زناشویی شما اثر منفی بگذارد. نقش روابط بیمار با نزدیکان و به ویژه همسردر رابطه با افسردگی حائز اهمیت است. اطرافیان نقش بسیار مهمی در درمان فرد بیمار دارند و دربین نقش همسر از همه مهم تر است ، همسر می تواند از میزان درد و رنج بیمار بکاهد و فرآیند بهبود در او را سریع تر کند.

نحوه برخورد با همسر افسرده

سرماخوردگی روانی

در رابطه با بحث تاثیر افسردگی در روابط زناشویی نداشتن اطلاعات درست درباره افسردگی می تواند باعث سوء برداشت از رفتار فرد مقابل و ایجاد مشکلات بیشتر شود. افسردگی می تواند ادراک، نگرش، احساس ، اعمال و تحمل فرد را تحت تاثیر قرار دهد. افراد افسرده، غالباً دیگران را در مشکلات شان مقصر می دانند و در زندگی فقط به اتفاقات تلخ توجه دارند. اگر همسر افسرده تان پیوسته ایراد می گیرد، یادتان باشد این رفتار یکی از ویژگی های بیماری اوست، پس خیلی به دل نگیرید.

نحوه برخورد با همسر افسرده

در رابطه با بحث تاثیر افسردگی در روابط زناشویی وقتی همسر ما سرما می خورد ممکن است کمی بی حوصله یا بداخلاق شود، اما در مجموع بیماری او آثار ماندگار یا قوی بر رابطه زناشویی ندارد. اما در رابطه با بیماری های روانی و به ویژه اختلالات خلقی رابطه ما و همسرمان یکی از اولین مسائلی است که طی بیماری می تواند آسیب ببیند. به عنوان مثال افراد افسرده دچار باورهای اشتباه و تفکرات غیرمنطقی هستند. این باورها می تواند برای اطرافیان به شدت آزاردهنده باشد. گاهی اوقات فرد افسرده، ساده ترین رفتار اطرافیان را به عجیب ترین شکل ممکن تفسیر می کند؛ به عنوان مثال کمی دیر جواب دادن به تلفن، می تواند به معنای طردشدن، بی علاقگی همسر یا لجبازی او برداشت شود.

درمان افسردگی

در رابطه با بحث تاثیر افسردگی در روابط زناشویی میتوان گفت درمان افسردگی معمولاً در کوتاه مدت به نتیجه نمی رسد، این موضوع می تواند باعث خستگی، حساس شدن شما یا حتی عصبانیت تان شود. در این شرایط برای این که انرژی کافی در ارتباط با همسرتان داشته باشید، لازم است زمانی را برای خودتان در نظر بگیرید. درست و کامل غذا بخورید، هر روز ورزش کنید، خواب کافی داشته باشید، ارتباط تان را با دوستان و نزدیکان قطع نکنید و تفریح را از یاد نبرید.

خطر خودکشی را جدی بگیرید

خطر خودکشی همیشه در طول ابتلا به اختلال افسردگی وجود دارد. بنابراین باید نسبت به نشانه‌های آن کاملا هوشیار بوده و برای پیشگیری از خودکشی اقداماتی انجام دهید. برخی از این نشانه‌های خطر عبارت‌اند از:

1. صحبت کردن درباره خودکشی
2. صحبت درباره پوچی زندگی و جهان پس از مرگ
3. تهیه وسایلی که برای خودکشی استفاده می‌شود، مثل طناب، اسلحه یا قرص
4. نوسانات خلقی افراطی را در رفتار با همسر افسرده چک کنید.
5. خروج شدید از اجتماع
6. احساس ناامیدی شدید
7. شرکت در رفتار‌های مخاطره آمیز مثل اعتراضات خیابانی، سو مصرف مواد، روابط جنسی متعدد و رانندگی خطرناک
8. خداحافظی کردن
9. مدیریت و یا بخشش دارایی‌ها
10. تغییرات شدید شخیصتی و رفتاری

راه حل اساسی

هیچ چیز مانند یاد خدا آرامش بخش نیست و به همین علت است که افراد مذهبی کمتر به افسردگی دچار می شوند زیرا معنویت ویاد خدا باعث می شود که دل ها آرام بگیرد ، یاد خدا و معنویت به شما هم می تواند کمک کند و هم می تواند در بهبود بیماری همسرتان تسریع بخشد.