انتخاب همسر ایده آل

یکی از مهمترین تصمیمات هر شخص انتخاب شریک زندگی می باشد. ازدواج فرایندی است که در زندگی انسان نقش تعیین کننده دارد و این مسیر میسر نخواهد شد مگر این که انتخاب مناسب و بر اساس ملاک های ارزیابی شده باشد.

در گذشته بزرگتر‌ها نقش مهمی در ازدواج فرزندان و به‌خصوص در انتخاب همسری ایده آل ایفا می‌کردند و فرزندان هم معمولاً بدون هیچ مخالفتی می پذیرفتند. اما امروزه نقش جوانان در انتخاب همسر آینده‌شان بسیار پررنگ‌تر از گذشته است.

انتخاب همسر ایده آل

عشق و محبت، پدیده‌ای است که از روزگاران دور، ذهن انسان را به خود مشغول کرده است.  اگر ملاک ها و معیار های درستی برای انتخاب شریک زندگی لحاظ شود ، فرایندی مثبت در انتظارش خواهد بود. دختران و پسران با انتخاب درست همسر می توانند تاثیر فوق العاده ای در زندگی مشترک خود بگذارند زیرا هنگامی که دست به انتخاب همسر می زنیم تمام تبعات و مسئولیت تمام پیشامدهای آن بر عهده خودمان است اما معنای حقیقی انتخاب این است که ، هیچ کسی واقعاً خودش همسر خودش را انتخاب نمی کند بلکه زندگی و موقعیت های افراد این امر را ممکن می سازند.

انتخاب همسر ایده آل

معیارها و ملاک های انتخاب همسر

ایمان، دین‌داری و باورهای صحیح: داشتن ایمانی محکم مهم‌تر از برخورداری از طبقه‌ای بالاست. پای‌بندی به دین انسان را از انجام گناه و اعمال خلاف باز می‌دارد.

  • صداقت وروراستی: طبق نظر روانشناسان خانواده ایرانی برای این که زندگی خوشبختی را به همراه داشته باشید باید از همان ابتدا صداقت ، یکرنگی ، دروغ نگفتن و روراستی را تمام مراحل زندگی داشته باشید و آن را رعایت کنید و البته هر دو طرف باید این مورد را همیشه لحاظ کنند .
  • اصالت خانوادگی: یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب همسر اصالت خانوادگی است‌. اصالت به‌معنای واقعی یعنی شخص از خانواده‌ای باشد که واقعا در تربیت و رشد معنوی او تلاش کرده باشند و الگوهای اخلاقی و رفتاری صحیحی در اختیار آن‌ها قرار داده باشند و به آن پای‌بند باشند.
  • رسیدن به مرحله آمادگی روانی و پختگی: اصولا سنی وجود دارد که در آن دامنه ی سنی ، قرد به یک مرحله ی پختگی عاطفی دست می یابد . اگر این روش به طور کامل و درست صورت پذیرد می تواند شکل دهنده ی شخصیت اصلی و واقعی فرد باشد که در آینده برای خود خوشایند و سرشار از موفقیت خواهد بود . به خاطر بسیاری از مسائل تربیتی و اجتماعی و ... این پختگی ممکن است که در فرد وجود نداشته باشد و این مشکل بزرگی را برای ازدواج ایجاد خواهد کرد .
  • کم توقع بودن و آینده نگری نسبت به زندگی: برای آغاز زندگی مشترک و از همه مهم تر ، انتخاب همسر مناسب خیلی پر توقع نباشید و می توان گفت که از چشم و هم چشمی های ویران کننده که متاسفانه گریبان گیر ازدواج های امروزی شده است ، دوری کنید . با توقع کم ، معقولانه و منطقی ، انتخاب های خود را انجام دهید و بکوشید از همان ابتدا برای آینده و فردای زندگی خود و همسرتان برنامه ریزی کنید تا بتوانید به هدف هایتان برسید .
  • تعهد اخلاقی نسبت به طرف مقابل: تعهد اخلاقی ، یعنی این که همسرتان متعهد می شود تا جایی که امکان دارد ، برای این که همسر ایده ال و مناسبی باشد ، بیاموزد . ما نمی توانیم افراد را تغییر دهیم و بهتر است که ان ها را همانگونه که هستند بپذیریم اما برخی از رفتار ها هستند که می توانند ازدواج را با خطر مواجه سازند و حذف کردن برخی از این عادت ها و الگو های رفتاری می تواند رابطه را به سمت موفقیت پیش ببرد .

در آخر

پس از بررسی های فوق در مورد معیار های انتخاب همسر مناسب باید توجه کنید که انتخاب کردن همسر برای تشکیل زندگی باید با دقت و منطق باشد. حتی بسیاری از افراد به خاطر ترس از تنها ماندن و یا فرار از محیط خانواده عجولانه تصمیم به ازدواج می ‌گیرند و بدون شناخت کافی وارد زندگی مشترک با فردی می‌ شوند که هیچ تفاهمی با او ندارند. نکته ‌ی دیگری که لازم است به آن توجه کنید سنجش افراد بر اساس پیش بینی رفتار های آینده آن‌ ها است. همسری که برای خود انتخاب می‌ کنید بعد ها پدر و یا مادر فرزند شما می‌ شود. بنابراین ویژگی‌ های شخصیتی فرد مورد نظر خود را برای والد خوب بودن نیز حتما پیش از ازدواج در نظر بگیرید.