8 نکته برتر برای تشویق کودکان به همکاری (بخش اول)
8 نکته برتر برای تشویق کودکان به همکاری (بخش اول)

8 نکته برتر برای تشویق کودکان به همکاری (بخش اول)والدگری اغلب عرصه‌ی نبرد اراده‌هاست. شما نیاز دارید که فرزندتان کاری بکند که او نمی‌خواهد آن را انجام دهد. حالا چه باید کرد؟ هشت نکته برتر به انتخاب ما را برای تشویق کودکان به همکاری بخوانید.

۱. توجه آن‌ها را جلب کنید

همانطور که بچه‌ها معمولاً قبل از پریدن در استخر یا ضربه زدن به یک برج از لگوها، توجه تمام و کمال شما را می‌طلبند، اگر از آن‌ها انتظار دارید که گوش کنند، باید توجه آن‌ها را جلب کنید.

اگر کودک شما بعد از اینکه پنج بار به او گفتید دندان‌هایش را مسواک نزد، ممکن است حتی متوجه نشده باشد که شما با او صحبت کرده‌اید. همیشه مطمئن شوید کودک مشغول یک اسباب‌بازی یا درگیر بازی نیست، با او تماس چشمی برقرار کنید و بدون توجه به سن مستقیماً با او صحبت کنید. شما می‌توانید از همین استراتژی در زمان خواب استفاده کنید. به چشمان فرزندتان نگاه کنید. به او هشدار بدهید که به وقت خواب نزدیک می‌شود. سپس به سرعت دستورالعمل‌ها را دنبال کنید: «وقت مسواک زدن است. بیا برویم مسواک بزنیم.»

۲. دلقک‌بازی کنید

کودکان نوپا همیشه وقتی که بزرگسالان مسخره و خنده‌دار رفتار می‌کنند، تسلیم والدین یا پزشکشان می‌شوند. کارن کارسون (Karen Carson)، پزشک متخصص اطفال در رازول، نیومکزیکو، معاینه فیزیکی را به یک شکار احمقانه لاشخور تبدیل می‌کند: «به بچه‌ها می‌گویم که مرد عنکبوتی را در گوششان می‌بینم. با میمون‌ها در دهان و فیل‌ها در شکم ادامه می‌دهم. وقتی عجله دارم، بیمارانم اغلب ناراحت می‌شوند که چیزی داخل شکمشان نمی‌بینم.»

می‌توانید از ترفند دکتر کارسون در انواع سناریوها استفاده کنید، چه برای تعویض پوشک کودک یک‌ساله‌ی خود یا استفاده از اسپری حشرات برای کودک پنج‌ساله‌ای که ناامید از فرار و بازی کردن است. هنگام انجام کاری که نیاز به همکاری آن‌ها دارد، راه‌حل‌های زیر را امتحان کنید:

  • به دنبال شخصیت‌های کارتونی و بازی به جای آن‌ها باشید؛
  • آواز بخوانید؛
  • داستان بگویید؛
  • صداهای خنده‌دار ایجاد کنید.

۳. درخواست نکنید، دستور بدهید

فکر می‌کنید به جا آوردن ادب و احترام‌ است که از کودکان پیش‌دبستانی خواهش کنید روی تخت معاینه بخوابند؟ اگر به خواهش کردن ادامه دهید واقعاً از اینکه تعداد زیادی از بچه‌ها از درخواست مودبانه شما پیروی نمی‌کنند، شگفت‌زده می‌شوید.

در نهایت، متوجه می‌شوید که برخلاف بزرگسالان، کودکان به سادگی نمی‌فهمند که یک درخواست مودبانه در واقع به معنای «این کار را بکن» است. بنابراین با این جملات از آن‌ها بخواهید کاری را انجام دهند، «روی تخت معاینه بنشین»، «دهانت را باز کن»، «به سمت من بچرخ». بچه‌ها با این جملات منظور شما را بهتر متوجه می‌شوند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که بچه‌ها تا سن ۱۰سالگی کاملاً کنایه یا طنز را درک نمی‌کنند، بنابراین استفاده از آن‌ها برای داشتن رفتار خوب نیز احتمالاً مؤثر نیست.

۴. از کلماتی که می‌فهمند استفاده کنید

می‌توانید از نحوه‌ی ارتباط فرزندتان با دیگران ارتباط با او را یاد بگیرید. به کلماتی که او از آن‌ها برای درخواست کاری از یک دوست استفاده می‌کند توجه کنید و آن‌ها را با نحوه‌ی بیان خود مقایسه کنید.

دفعه‌ی بعد که می‌خواهید اتاقش را تمیز کند یا کتش را بپوشد یا بنشیند و شام بخورد، از کلمات دقیق خودشان استفاده کنید. اگر این کار موفقیت‌آمیز نبود، فکر کنید که شاید باید دایره‌ی لغات خود را کاهش دهید. با عبارات ساده صحبت کنید یا یک چیز را به دو روش مختلف بگویید. فرزندتان اینطور شما را بهتر درک خواهد کرد و حتی ممکن است یک کلمه‌ی جدید هم یاد بگیرد.